cPanel v54 Sürümü İle Gelen Yenilikler

cPanel en son gerçekleşen konferansında duyurduğu özellikler ile hosting camiasında köklü değişikliklere ve yeniliklere imza atacağını belirtti. v54 sürümünde gerek performans gerekse görsel anlamında yapacağı değişiklikler, sisteminizi yönetirken bir çok kolaylıklar sağlayacak gibi görünüyor.

V54 versiyonunu ile kullanıcıların sorunlarını en aza indirmeyi amaçlayan yetkililer, esas değişikliği en çok sevilen temalarından biri olan X3 temasında yapmayı planlıyor. 8 yıldır kullanılmakta olan bu temanın artık isteklere cevap veremediği ve şirketin yapmış olduğu yeniliklere ayak uyduramağını söyleniyordu.

Yeni temanın daha Retro tipinde daha modern ve kullanışlı bir arayüz olduğunu ve kullanımının eskisine oranla daha basit olacağını söyleyebiliriz.

Parola yönetimi;
cPanel & WHM kontrol panellerine girişte kullanılan sistemin parolanın unutma ve değiştirme gibi durumlarda büyük sıkıntılar çıkardığını söyleyen şirket bu konuda da yeniliğe imza atmış görünüyor. Artık OpenID Connect sistemine geçiş yapan kullanıcıların Facebook, Gmail, Microsoft şifreleri ile sisteme giriş yapabileceklerini belirtti.

Performans içerikli yeniliklerinde ise;

Nginx caching
Kullanıcılardan gelen istekler üzerine en çok kullanılan performans araçlarından biri olan nginx’e artık Cpanel tarafından kullanım desteği sağlanacak.

EasyApache4
11.52 sürümünde duyurulan EasyApache4 arayüzünün bu versiyon ile birlikte, Apache ve PHP ayarlarının yapıldığı temel modül olarak daha fazla özellikler ile kullanıcıların hizmetine sunulacaktır.

Mail sistemindeki yenilikler
Maillerin alımında ve iletiminde kullanılan eski bir mail transfer sistemi olan Courier Mail Transport ajanının, V54 versiyonu ile daha yeni ve az kaynak tüketen bir sistem olan Dovecot’un daha stabil çalışacağından bahsedildi. Eğer sizde hala sisteminizi Dovecot’a geçiş yapmadıysanız, sadece sisteminizi update ederek bu yeni özellikleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak

http://blog.cpanel.com/whats-next-for-cpanel-whm/
http://blog.cpanel.com/its-time-to-say-goodbye-to-x3/